Zmeňte svoje návyky pred spánkom

Poznáte ten pocit keď ráno vstanete a cítite sa úplne pod psa? No noc pred tým ste neboli na žiadnej párty, len ste boli v pohodlí domova pri televízore a potom ste šli ako vždy spať. Veľa ľudí sa zobúdza unavený čo je riadny paradox, pretože spať chodíme kvôli tomu aby sme nabrali potrebnú energiu.
Niekto sa dokonca zobúdza aj s bolesťami hlavy. Všetko to závisí od toho, kde spíte, čo robíte pred spánkom a koľko spíte.

ložnice

Ako spať?
Spite tak ako vám je najpohodlnejšie, no dávajte si pozor a vyhýbajte sa krkolomným polohám, ktoré vám môžu spôsobiť bolesti chrbta či hlavy.

Kde spať?
Základom je izba kde spíte. Posteľ kde spíte nie je až tak dôležitá ako miestnosť kde spíte. Samozrejme aj vhodný matrac je potrebný. Najlepšie pre vašu chrbticu sú tie najtvrdšie. No ak sa chcete vyspať do ružova, musíte dodržiavať zopár pravidiel. Miestnosť kde spíte musíte v prvom rade vyvetrať a dodať tak čistý vzduch. Podstatná je aj teplota, nie je zdravé spať ani vo veľmi teplej, ani chladnej izbe, musíte nájsť kompromis, ktorý vám vyhovuje. Spravidla by to nemalo byť viac ako 25 stupňov, ideálna je nižšia teplota, veď ste pod paplónom.

spánek

Čo robiť a nerobiť pred spánkom?
V žiadnom prípade si do postele neberte notebook či mobilný telefón a nehrajte sa na nich. Všetku elektroniku vypnite a držte ju čo najďalej od vašej hlavy, najlepšie je ak ju odložíte do miestnosti kde sa nespí.
Taktiež robí veľa ľudí chybu v stravovaní pred spánkom. Mnoho z nás si vezme balík lupienkov či tyčiniek alebo popcornu k filmu a keď sa film skončí idú spať. No to patrí medzi najčastejšie chyby, ktoré robíme. Človek sa nikdy poriadne nevyspí ak sa predtým výdatne naje. Je dôležité obmedziť ťažké a nezdravé jedlá, respektíve ich jedzte až tri hodiny pred tým ako pôjdete spať. Predídete tak tráveniu počas noci, čo človeka unaví, a preto sa budíte skôr unavený ako vyspatý.

postel

Koľko spať?
Počet hodín spánku závisí od veku človeka. Deti by mali spať viac kvôli svojmu vývoju, no dospelý človek by nemal spať viac ako osem hodín.