Ekonomika? A čo teraz?

Ekonómia a ekonomika. Pojmy ktoré každý pozná, ale ťažko sa k nim odborne vyjadruje. jeden zo základných ekonomických pojmov je ekonomický cyklus. Ovplyvňuje naše životy viac ako striedanie politických vlád.
Samotné slovo „cyklus“ naznačuje, že pôjde o niečo opakujúce sa v určitých intervaloch. Ekonomický cyklus je striedanie 4 ekonomických fáz v čase a to recesia, dno, expanzia a vrchol. V súčasnom modernom svete sa tieto ekonomické cykly ustálili na približne 8 rokoch. To znamená, že každý z týchto pojmov sa raz za 8 rokov stane súčasťou nášho života.

kurz

Expanzia
Začal by som s časťou cyklu, ktorý práve na Slovensku, ako aj v Európe prežívame. Celá expanzia sa začína v schopnosti podnikov predávať svoje produkty. Čím viac produktov podnik predá, tým ma vyššie príjmy, čím má vyššie príjmy, tým viac môže rozširovať svoju výrobu a čím viac rozširuje svoju výrobu, tým viac ľudí zamestná. Ak sa všetky podniky v rovnaký čas správajú rovnako, klesá celková nezamestnanosť. Na to, aby však mohli podniky predávať stále viac svojich produktov, musia nájsť na trhu dopyt po ich produktoch. Teda, že sa musí nájsť stále viac ľudí, ktorí majú peniaze na nákup ich produktov. Ľudia majú viac peňazí zväčša z dvoch zdrojov, zo svojej výplaty a z úverov, teda z požičaných peňazí. Na to, aby spoločnosť expandovala sa teda musí súbežne stretnúť viacero faktorov, ktoré si vzájomne pomáhajú.
Banky musia viac požičiavať + ľudia musia viac kupovať + podniky musia viac vyrábať. Ak sa to deje v celej spoločnosti, tak tá expanduje.

hotovost

Vrchol
Vrchol ekonomického cyklu je koniec fázy expanzie a je to stav, kedy už na trhu práce nie je ďalšia pracovná sila, ktorá by sa dala zamestnať. Podniky teda už nemajú viac pre koho vyrábať a zastavia expanziu výroby na určitej hranici. Súčasne každý kto mohol, si už peniaze požičial a dostáva sa do bodu, kedy všetky požičané peniaze minie.

Recesia
Na recesiu má vplyv najmä kúpyschopnosť obyvateľstva kupovať produkt na trhu. Tým, že všetky peniaze z úverov už človek minul, dostáva sa do akejsi „vyčkávacej“ fázy, kedy je potrebné dané úvery splatiť. Ak by sme to premietli v celej spoločnosti, tak priemerne približne 20% až 30% platia Slováci mesačne na splátky úverov zo svojej mesačnej mzdy. To znamená, že to percento peňazí sa už nedostane do obehu, inak povedané, aj nákup produktov sa zníži o 20 až 30 percent. Podniky zistia, že ľudia musia splácať svoje dlhy, preto znižujú výrobu a prepúšťajú zamestnancov, čím ešte viac recesiu prehlbujú.

období

Dno
Dno je posledná fáza recesnej časti cyklu. Ľudia pomaličky splácajú všetky svoje záväzky, čím im ostáva opäť viac meňazí na účtoch a viac peňazí na kupovanie tovarov. To zisťujú aj banky. Znižujú sa úroky, po úveroch sa zvyšuje dopyt a ekonomický cyklus sa môže vrátiť späť do fázy expanzie.