Voda ako tekutina nevyhnutná pre život

Dospelý človek by mal denne vypiť v priemere 2 – 4 litre tejto priezračnej tekutiny. A prečo vlastne piť? Ľudské telo je tvorené asi zo 60 – 70 % práve vodou. Keďže každý z nás chodí na malú potrebu alebo sa potí, je potrebné prijať vodu aby sme vlastne mali čo vylučovať. Pitný režim preto aj závisí od toho akú aktivitu robíme. Ak sa pri činnosti viac potíme automaticky by sme mali viac vypiť. Naopak ak len tak ležíme celý deň na posteli, je jasné, že vypijeme podstatne menej tekutín pretože nevynakladáme nijakú námahu.

kapka vody
 
To ako naša pokožka vyzerá a aká je na dotyk je tiež ovplyvnené tým ako dodržiavame pitný režim a v akom množstve prijímame vodu. Voda zvlhčuje bunky v našom tele a teda čím viac vypijeme tým viac sú zvlhčované. Tým pádom naša pokožka bude dostatočne hydratovaná a bude jemná na dotyk. Farba pokožky tiež závisí od príjmu tekutín.
 
V lete je potrebné piť oveľa viac lebo hrozí vyššie riziko prehriatia organizmu. Tým, že máme v tele vodu sa pri zvýšenej teplote dokáže uvoľňovať pot – ktorý je vlastne vylučovaná voda – a práve ten náš organizmus dokáže ochladiť. Nadbytočné teplo je odstránené a organizmus si dokáže regulovať vlastnú teplotu. Ak máme však nedostatok vody v tele môže veľmi rýchlo dôjsť k prehriatiu organizmu čo môže mať neblahé následky.
 
Existuje mnoho druhov vôd, ktoré možno piť. Najvhodnejšie a najzdravšie je piť čistú vodu alebo po prípade čaj. Vodu možno dochutiť napríklad citrónovou šťavou alebo mätou. Mlieko ako také je považované skôr za potravinu a preto by nemalo nahrádzať vodu. Minerálne vody sa odporúča piť len ako doplnok a tiež by nemali nahradiť klasickú pitnú vodu. Sladené vody sú na tom podobne spolu s pivom a inými alkoholickými nápojmi. Možno si ich dať pre chuť alebo sa nimi osviežiť, ale nikdy by nemali byť dlhodobejšou náhradou za vodu. V prípade však, že trpíte cukrovkou či obezitou a nešportujete tak by ste zo svojho jedálnička mali odstrániť sladené a alkoholické nápoje. Nie sú totiž príliš zdravé.

šplouchnutí
 
Čo sa týka pitia studenej vody, je síce v lete príjemné sa zvnútra ochladiť, ale buďte opatrný. Telo môže utrpieť šok pretože voda by nemala mať príliš odlišnú teplotu od teploty ľudského tela. Zároveň sa z vášho organizmu studená voda rýchlejšie vyparí čo tiež nie je dobré.
 
Dbajte na správny pitný režim a pite v pravidelných intervaloch určité množstvo vody. Budete sa cítiť lepšie a zdravšie.