Virtuálna Facebooková mena čelí odporu v reálnom svete

Mnohí Indovia sú zatvorení z bankovníctva a čelia trestným poplatkom za jednoduché transakcie, ako je prevod peňazí na svojich blízkych.
 
Ale v Indii, tak ako inde, budú ambície americkej spoločnosti prerábať globálne financie prostredníctvom svojej libry Libra musieť prekonať regulačnú nedôveru a existenciu populárnych domácich konkurentov na trhu s digitálnymi platbami .libra.jpg
 
„Ak by nariadenia neboli prekážkou v Indii, Libra by okamžite dosiahla obrovský dosah vďaka Facebooku,“ povedal pre agentúru AFP Anirudh Rastogi, zakladateľ technologicky zameranej advokátskej kancelárie v New Delhi.
 
Keď sa začne v budúcom roku, Libra bude podporovaná košom reálnych svetových mien a konzorciom spoločností. Na razenie a ukladanie nových mincí bude prístup k jej základným technológiám „blockchain“ reštriktívnejší ako prístup k bitcoínu.
 
Spoločnosti zakorenené v tradičných financiách, ako sú Visa a MasterCard, sa pripojili od začiatku a stávkujú, že tento vplyv na Facebook dáva projektu dostatočný potenciál na prekonanie akejkoľvek nevýhody ich existujúcich obchodných modelov .
 
„Určite využijem Libra, pretože myšlienka sa zdá dobrá a majú veľký zoznam partnerstiev, čím ponúkajú dôveryhodnosť,“ povedal 23-ročný poradca Prasad Khake v Bombaji.kryptoměna.jpg
 
Cryptocurrencies sú v súčasnosti v Indii zakázané
„Platforma bude fungovať v závislosti od toho, aké prístupné a ľahké je pre miliardy indických používateľov,“ povedal.
 
V tom spočíva problém. Cryptocurrencies sú v súčasnosti v Indii zakázané a centrálna banka krajiny, ktorá ich nazýva „nákazou“, si berie čas na vytvorenie regulačného rámca.
 
Samotný Facebook je v Číne zakázaný a spoločnosť priznala, že nebude schopná prevádzkovať Libra kdekoľvek, čo je predmetom sankcií USA, ako je napríklad Irán.
 
Existuje aj podozrenie z jeho domáceho trávnika, pričom americkí zákonodarcovia zdôrazňujú slabý rekord pri ochrane užívateľských dát. Senát bankový výbor naplánoval vypočutie na 16. júla.
 
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že digitálne peniaze nikdy nemôžu nahradiť štátne meny. Guvernér Bank of England Mark Carney povedal, že Libra bude musieť odolať najprísnejšej kontrole a nestane sa nástrojom na pranie špinavých peňazí alebo financovanie terorizmu.