Nebezpečné potraviny, ktoré môžu zabiť vaše domáce zviera

Niektoré potraviny, ktoré sú pre človeka vyslovene zdravé, sú pre psov a mačky vyslovene život ohrozujúce. Možno by ste neverili, že aj dve malé paradajky dokážu mačku priotráviť a ak by sa náhodou odhodlala zožrať celé balene s váhou okolo dvesto gramov, tak by ju mohli i zabiť.Malý pes beží po trávniku.jpg
 
Smrteľne jedovaté potraviny
 
Prvou a asi najviac nebezpečnou potravinou je avokádo. Je zvláštne, že ani vedci nemajú úplne jasno v tom, ktorá látka je pre zvieratá toxická. To však v podstate ani nie je dôležité. Dôležitejšie je to, že avokádo naozaj môže zabiť vášho psa alebo vašu mačku. Aké množstvo je smrteľné, to sa dá povedať len ťažko. všetko závisí od váhy konkrétneho zvieraťa. Čím menšie, tým menšia porcia avokáda. Čím väčšia, tým väčšia porcia. Tento princíp platí pri všetkých jedovatých potravinách.
 
O tom, že čokoláda nepatrí do zvieracej papule, už našťastie vedia aj menej skúsení chovatelia. Najväčší problémom a rizikom sú horké a tmavé čokolády s vysokým obsahom kakaa. Pozor si dávajte aj na iné sladkosti, ktoré obsahujú čokoládu. Tieto potraviny majú navyše výraznú chuť a vôňu, takže našim zvieratám veľmi chutia. Rovnako nebezpečné, lepšie povedané, ešte nebezpečnejšie, je aj kakao v prášku.
 
Paradajky, paprika a baklažán patria do čeľade ľuľkovité. Táto zelenina (botanicky ovocie, ale to je teraz naozaj jedno) sú mierne jedovaté aj pre nás ľudí. Ak by ste zjedli naraz napríklad tri kilogramy paradajok, mohli by ste pokojne skončiť v nemocnici s otravou. Pri zvieratách je pritom na otrávenie sa potrebné omnoho menšie množstvo týchto druhov zeleniny.Nastrúhaná tmavá čokoláda v pohári.jpg
 
Pozor by ste si mali dávať aj potraviny, ako je cibuľa a cesnak. Tie síce nie sú vyslovene jedovaté, no môžu zvieraťu uškodiť v podobe tráviacich ťažkostí. Podobné je to aj s orechmi a medom. Tak ako ľudia, môžu byť na tieto dve vec alergické aj zvieratá, takže ich radšej nenechávajte bez dozoru s čajom osladeným medom alebo miskou plnou orechov.