Ako by mal mladý zarábajúci človek správne naložiť s príjmom?

Každý mladý človek si, pochopiteľne, po svojej prvej výplate chce kúpiť ihneď to, po čom vždy túžil. Prípadne si odložiť na nový telefón, dovolenku, auto, no máloktorí z nich si uvedomuje, že ak si nezačne pravidelne sporiť, môže sa časom dostať do nepekných problémov.

výpočet.jpg

Prvý chybný prístup mladých ľudí je ten, že si povedia, že to, čo im ostatne na konci mesiaca, si svedomite odložia. No malo by to byť naopak. Sporiaci návyk sa začína už v čase, keď vám výplata príde na účet a vy si ju odložíte ihneď. S peniazmi ďalej musíte zachádzať tak, aby vám ostalo do ďalšej výplaty a vy ste neboli, takpovediac, v mínuse. Je to otázka sebadisciplíny.
Každý mladý sa pýta, koľko by si mal pravidelne dokladať. Je to individuálne, ale každý človek by si mal vedieť odložiť tretinu až polovicu zo svojho príjmu. Táto hodnota je dôležitá, ak si chcete vybudovať nejaký slušný kapitál na splnenie si svojich cieľov v budúcnosti.

mince.jpg

Mladí veľa míňajú. Na značkové veci, na nové telefóny, na veci, ktoré sú možno v tom čase in, ale neskôr už budú out. Až potom si začnú uvedomovať, koľko peňazí minule na zbytočné veci. Mali by sa teda naučiť šetriť už od začiatku. Zvyknú si, že ak budú mať raz hypotéku, tiež tam pôjde pravidelne istá časť z ich príjmu. Ušetriť sa dá i z príjmu 500-600 eur. Treba však vedieť, ako na to a možno sa v istých chvíľach i uskromniť. Niekedy pomôže aj finančný odborník, ktorý mladému poradí, vysvetlí potrebné veci a navrhne riešenie, ako by mal daný človek so svojim príjmom narábať tak, aby si dokázal ušetriť, ale samozrejme, sa aj nemusel príliš obmedzovať.
Musíme zdôrazniť, že neexistuje ideálne a jedno riešenie pre každého. Všetko závisí od práce a samozrejme, od toho, koľko človek zarába. Tiež aj od jeho povahy. To, čo vyhovuje jednému, pochopiteľne, inému vyhovovať nemusí. Treba však zvážiť všetky možnosti a premyslieť si, ako človek bude so svojimi financiami narábať.