Staviame alternatívny kurník pre sliepky

To ako vyzerá klasický kurník, pravdepodobne väčšina z nás vie. Pokiaľ chováte sliepky a chcete, aby táto stavba spĺňala všetky potrebné funkcie, no zároveň je realizácia bola lacná a nenáročná, vyskúšajte nasledujúci spôsob.

kohout
 
Takýto kurník sa hodí hlavne na miesta, ktoré majú prirodzený sklon. Ešte ideálnejší je kopec. Dajú sa síce realizovať aj na úplne rovine., tak to však  bude o čosi komplikovanejšie. Začnete tým, že do zeme vykopete dieru. Ak máte k dispozícii bager, všetky práce vám nezaberú viac ako deň. Pokiaľ budete dieru kopať ručne, počítajte minimálne s dvoma dňami práce. Veľkosť diery závisí od toho, pre koľko sliepok bude kurník určený. Rozmery, v metroch štvorcových, musia byť rovnaké, ako pri klasickom kurníku. Hĺbka diery, teda výška kurníka, by mala byť dostatočne vysoká na to, aby ste sa doňho mohli dostať aj vy.
 
Diera musí mať iba tri steny. Preto je takýto kurník vhodnejší na spomínané strmé svahy. Tu stačí ak bager niekoľkokrát zaryje do zeme.
 
Na tieto steny príde akýsi obklad. Môžete použiť tenšiu guľatinu, no v prípade takto malej „polopodzemnej“ stavby, vám bohato postačia aj hrubšie konáre. Na ne následne pripevníte strechu ďalšej guľatiny. Vstup, môžete taktiež obložiť drevom, poprípade kameňom z každej strany. Tak vznikne len užší vchod, na ktorý môžete nasadiť dvierka. Kurník musí byť v noci bezpečne zatvorený kvôli predátorom.

suterén
 
Teplota v takomto kurníku bude ideálna počas zimy aj leta. Pôda je totiž najlepším izolačným materiálom.
 
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to príliš komplikované. Avšak práve naopak, na takúto stavbu potrebujete omnoho menej materiálu, takže výrazne ušetríte. Ak by ste si boli schopní drevo zohnať sami, jediným nákladom bude prenájom mini bagru , ktorý vám pomôže s vykopaním diery. Tá bude malých rozmerov, takže prenájom nebude stáť veľa, pretože jej vykopanie zaberie maximálne hodinu.