Starajte sa o svoje zvieratá

Na Slovensku je to s prístupom k zvieratám trošku komplikované. Hovoríme konkrétne o tých domácich a ešte konkrétnejšie o psoch a mačkách. Bohužiaľ, aj keď ide o vyslovene domáce zvieratá, mnohí ich ešte stále vnímajú skôr ako hospodárske, teda zvieratá úžitkové. Pes má funkciu strážcu domu a mačka loví myši. Najsmutnejšie je na tom to, že starostlivosť mnohých ľudí, je doslova na bode mrazu. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že zanedbané zviera ohrozuje vás aj vaše deti?Čierna mačka leží za skalou.jpg
 
Uveďme si to na príklade mačky. Tie sú totiž u nás stále , v drvivej väčšine, chované na voľno. Sú vnímané ako divoké zvieratá, ktoré nepotrebujú dostávať pravidelne žrádlo či čerstvú vodu, nepotrebujú očkovanie, odblšovanie, odčervovanie a v podstate žiadnu inú veterinárnu starostlivosť. Ak by mačky žili v lese, ďaleko od ľudí, bolo by to takto v poriadku, naozaj by sa o seba vedeli postarať. My sme si ich však privliekli do našich domov, z veľkej časti sme obmedzili ich slobodu a v neposlednom rade sme ich začali kŕmiť ľudskou varenou stravou, či suchým krmivom. Takéto zvieratá teda naši starostlivosť nepochybne potrebujú.
 Anglický mastif oblizuje dieťa.jpg
No a teraz k tomu, prečo by ste sa o svoje zvieratá mali naozaj starať. Mačka s červami vykoná potrebu do pieskoviska, kde sa hrajú vaše deti. Mačky si veľmi rady vyberajú aj políčka, kde pestujeme zeleninu. Čo to pre nás znamená? No to, že parazity dostaneme do svojho tela. Zdravé zviera s očkovaním, ktoré je pravidelne odčervované, pre človeka naozaj nepredstavuje zdravotné riziko. Práve naopak, pre naše zdravie dokáže byť veľmi prospešné. ak teda chováte mačky či psi spôsobom, že sa o seba postarajú samé, skúste sa nad týmito riadkami poriadne zamyslieť. Nejde len o pohodlie zvierat a o to, že ide o cítiace bytosti. Aby zvieratá takto vnímala väčšina ľudí, to je jednoducho veľa. Nebuďte k nim však ľahostajný aspoň kvôli sebe a hlavne kvôli svojim deťom.