Pozor zlá mačka!

Na každej druhej bráne nájdete tabuľky s nápisom ako „POZOR ZLÝ PES“ a podobné originálne upozornenia. Na podobný oznam o mačke, však nenarazíte asi nikde. Aj keď v skutočnosti neexistuje nič také ako zlý pes, alebo zlá mačka, všetci, ktorí mali možnosť si tieto dve zvieratá porovnať na vlastne koži potvrdia, že mačka je v skutku omnoho nebezpečnejšie zviera.

kočka
 
Prečo je mačka zlá?
 
Od mačky sa očakáva, že sa bude obtierať okolo nôh, sedieť na kolenách, priasť a ak dostanete chuť na hranie sa, tak bude ochotne loviť plyšové myši, pierka iné somarinky. Niekedy sa ale môže stať, že vaša mačka bude odmietať všetko z týchto typických vecí. Majitelia takéto zviera označia za zlé a bohužiaľ neraz skončí na ulici, alebo v útulku. V tom lepšom prípade dostane misku so žrádlom, vodu, jej majitelia oňho ani nezakopnú a jeho miesto zastane iná, „dobrá“ mačička.
Tak ako my ľudia, majú aj zvieratá rôzne povahové vlastnosti. Niektoré sú hravé, iné milujú hladkanie a ďalšie ho vyslovene neznášajú. Pri mačkách je ich skutočnú povahu veľmi ťažko odhadnúť, kým sú ešte mačiatka. V tomto veku sú rozkošné všetky. Ak však v dospelosti zistíte, že vaša mačka odmieta kontakt, pri snahe o pohladkanie vás poškriabe a syčí, alebo má iné prejavy, ktoré sa vám nepáčia, mali by ste sa s nimi jednoducho zmieriť.

rozkošná kočka

Niektoré mačky potrebujú svoj životný priestor a súkromie. To ale neznamená, že vás nemajú rady, len to dávajú najavo inak. Je dôležité, aby ste rešpektovali hranice, ktoré vám zviera jasne ukazuje. Ak teda nechce byť hladkané, nerobte to. Ak sa nechce hrať, tak ho nenúťte. Krok po kroku, si takto môžete aj s „nekomunikatívnou „ mačkou vytvoriť veľmi pekný vzťah. Ak vám napríklad vylezie na kolená, nezačnite ju okamžite šialene škrabkať. Aj tak sa to skončí iba vrčaním ,syčaním a tým, že mačka od vás odíde a takúto pozornosť si od nej nevyslúžite ešte dlho. Nechajte ju ležať bez absolútneho povšimnutia. Takto pochopí, že ju máte radi a pomaly ale isto, vám svoju lásku začne dávať najavo okatejším spôsobom.