Literatúra nevymrela ani v 21. storočí, len chytá modernejšiu podobu

Možno sa pýtate, ako sa ľudia zabávali v dobách, kedy nemali televízne kanály, DVD prehrávače, herné konzoly, hudobné prehrávače,… slová ako internet či multimédiá ešte neexistovali, v dnešnej dobe niečo nepredstaviteľné. No naši dávni predkovia zasa tak odlišní neboli. „Multimédiá“ mali inú podobu a to slovnú či písomnú. Nesťahovali ju, neposielali si ju cez internet, ale „zdieľali“ ju slovom či papierom a atramentom. Obľúbenou zábavou ľudí od nepamäti bolo vzájomné delenie sa o príbehy pri ohni, alebo v interiéri svojho domčeka, ak nemohli zaspať. Neskôr tí, ktorí boli študovanejší a vedeli písať, zbierali tieto príbehy, legendy, alebo ich sami tvorili a dávali ich pomocou písma na papier. Bola to vôbec prvá forma masívneho „zdieľania médií“. Nie je to ešte tak dávno, možno 60 a viac rokov vzad sa chlapci nezabávali hraním akčných videohier, ale „akčné videohry“ mali podobu dobrodružných románov o indiánoch, nebojácnych cestovateľoch, či vojenských hrdinoch.

sluchátka

Podoba zážitkov v knižných podobách je tu tak s nami už dlhý čas a ešte stále nezanikla! Pochopiteľne deti, mládež, ale vlastne aj mladí dospelí dnes uprednostnia filmy, spomenuté videohry, videá na internete,… ale knihy nezomierajú, pretože stále je o čom písať, stále sa niečo deje a stále sú nové a nové nápady i témy, ktoré človeka zaujmú. No podoba multimédií je taká pestrá, že dnešný človek už nie je odkázaný iba na knižku. Ale táto novšia technológia má oproti starej podobe, knihám, jedno zásadné mínus. Oberá nás o predstavivosť.

Všetko vidíme v detailnej podobe a nenamáhame sa, alebo lepšie povedané, nemusíme sa namáhať tvoriť si vlastnú predstavu o tom, čo pozeráme. Zabíjame našu predstavivosť, vôbec ju nerozvíjame. A človek ktorý číta vie, že pri čítaní príbehu si tvorí aj určitú predstavu výzoru okolia či výzoru postáv. Je to skutočne kvalitná forma relaxu a čítateľ sa zároveň duševne obohacuje a cvičí si svoje zmysly.

audio knihy

Preto skúste po knižke občas siahnuť, alebo využite ich novšiu podobu 21. storočia v podobe audio kníh. Je to veľmi praktické, pritom ešte o niečo živšie než čítanie textu a má to podobný efekt na tvorbu predstavivosti, Audio knihy, viac zážitkov v jednom.