Aký je život na vysokej škole?

Pokiaľ ste pevne rozhodnutí využiť možnosť ďalšieho štúdia, nemáte sa čoho báť. Záleží hlavne na výbere školy, kde je nutné podať si prihlášku, prípadne úspešne zvládnuť vstupné prijímacie testy. Mali by ste si zvoliť taký odbor, ktorý vás bude rozhodne baviť, a nie kvôli tomu, že tam ide váš najlepší kamarát. Každý akademický rok je rozdelený na dva semestre v rozsahu 13 týždňov. Po každom semestri vás čakajú skúšky z vybraných predmetov a je už na vás ako si ich počas daného skúškového obdobia rozložíte. Takže čím skôr urobíte skúšky, tým viac voľna vás čaká.

vzdělání

Nesmie chýbať predovšetkým ani presvedčenie a odvaha predstaviť vysokoškolským profesorom koľko intelektu sa vo vašej hlave skrýva. Nejeden profesor je totiž pyšný na študentov, ktorých tie múdrosti naučil. Vyhnete sa tak riziku, že vás daný profesor nevyhodí zo skúšky, ba naopak – prilepší vám. Doslova všade sa žiaľ rozpráva o vysokom percente nezamestnaných študentov, ktorí si aj po úspešnom ukončení nemôžu nájsť prácu vo svojom vyštudovanom odbore. Prečo je to tak ? Pretože existujú aj študenti z bohatších pomerov – predložia „finančné odškodné“ starostlivo uložené v obálke a takto sa vyšplhajú až do konca. Keď príde čas zamestnať sa majú smolu, pretože nič nevedia. Je teda nutné učiť sa.

vysoká pošta

Okrem spomínanej výučby sú tu samozrejme aj pozitívne stránky vysokoškolského života. Začnime internátom – budovou, ktorá je určená ako náhradný a dočasný domov pre všetkých študentov. Nachádza sa v ňom mnoho izieb, ktoré sú rozdelené na určitý počet osôb. Znamená to, že už v spoločnej izbe začnete nadväzovať nové priateľstvá, osamostatníte sa a čo je na tom najlepšie -zabavíte sa natoľko, že vám to v poslednom roku začne liezť poriadne na nervy. Prvý ročník naopak ospevujú študenti ako ich najlepší rok v živote. Zábava záleží od toho, s kým trávite svoj čas a závisí taktiež s kým zdieľate spoločnú izbu. Väčšina sa často chodieva zabaviť na diskotéky alebo zalezú do barov. Sú aj blázni, ktorí sa len zabávajú a na školu neberú ohľad – tí ukončia štúdium značne skoro. Ostatní ostávajú na izbách a vedú nudné rozhovory alebo pozerajú nejaký film.  Je skrátka na vás, čo si vyberiete.

Takže nie, vysoká škola nie je len o nudnom a stálom učení. Treba to brať s nadhľadom, radšej z každého rožka troška a hneď bude váš život na vysokej pestrejší.