Prečo by mal každý aspoň raz v živote navštíviť fyzioterapeuta?

Ľudia si plánujú stretnutie s fyzioterapeutom až keď sa objaví nejaký problém. Sužuje ich bolesť, tŕpnutie, stuhnutosť, obmedzenie pohyblivosti. Ak by navštívili fyzioterapeuta preventívne, teda skôr ako sa objavili ich problémy, mohli sa vyhnúť problémom, ktoré ich súčasne trápia Pohybovým problémom sa dá ľahko vyhnúť ak vieme ako na to. Fyzioterapeut je tu pre nás, aby nám poradil ako si udržať pohybové zdravie a vitalitu.
Čo čakať od návštevy fyzioterapeuta:

míče

Vyšetrenie
Ako prvé sa vás fyzioterapeut opýta na informácie o vás a vašom zdravotnom stave. Bude sa pýtať na vaše úrazy v minulosti, ochorenia, na vaše povolanie a športové koníčky.
Následne zhodnotí váš postoj a chôdzu.
Vyšetrí silu a skrátenie vašich svalov.

masáž

Inštruktáž
Podľa výsledkov z vyšetrenia vám navrhne prípadnú úpravu držania tela. Povie vám, ktoré športy sú pre vás vhodné, a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť. Dá vám praktické rady o pohybe v bežnom dennom živote. Napríklad o tom, ako vykonávať domáce práce alebo osobnú hygienu tak, aby tým vaše telo netrpelo. Poradí vám aj ako zvládnuť v pohode osemhodinové sedenie v kancelárii za počítačom. Ako zdvíhať predmety zo zeme alebo ako si zaviazať šnúrky na topánkach. Ukáže vám ako správne ležať, sedieť a kráčať.

Predvedie a naučí vás cviky, ktoré sú pre vás najvhodnejšie a poradí vám ako často ich vykonávať. Pravidelné cvičenie je veľmi dôležité, no len vtedy ak je prevádzané správne. Bezhlavým cvičeným s nesprávnou technikou si môžeme len uškodiť. Nebojte sa fyzioterapeuta spýtať na čokoľvek týkajúce sa pohybu. Správnou pohybovou životosprávou sa môžete vyhnúť komplikáciám ako sú operácie a výmeny kĺbov.

Fyzioterapeut vám môže taktiež ponúknuť svoje služby ako napríklad masáže, uvoľňovacie techniky, individuálne alebo skupinové cvičenie, lymfodrenáž, bankovanie alebo kineziotejping.