Zábavné fakty o prasiatkach

–          Ošípané sú mimoriadne inteligentné. Sú to zvedavé a bystré zvieratá, o ktorých je známe, že sú inteligentnejšie ako malé deti vo veku troch rokov, psy a dokonca aj niektoré primáty.

prase
 
–          Ošípané sú extrémne spoločenské zvieratá. Vytvárajú úzke väzby s ostatnými jednotlivcami a milujú úzky kontakt, polihujú spolu.
 
–           Ošípané sú veľmi čistotné, pričom ich toalety sú vzdialené od miesta, kde ležia a jedia. Dokonca aj novorodené prasiatka opúšťajú obydlie aby vykonali potrebu už niekoľko hodín po narodení.

svině
 
–          Ošípané sú veľmi pokojné zvieratá, zriedkavo prejavujú agresivitu. Výnimkou, podobne ako u mnohých iných zvierat, je, keď je vyprovokovaná alebo ohrozená matka (prasnica) s mladými potomkami.
 
–          Divé ošípané hrajú dôležitú úlohu pri riadení ekosystémov a zachovaní biodiverzity. Tým, že rozrývajú pôdu, vytvárajú oblasti pre novú kolonizáciu rastlín. Rovnako rozširujú ovocné rastliny rozptýlením ich semien.
 
–          Ošípané majú vynikajúci čuch. Veľký okrúhly disk chrupavky na špičke nosa je spojený so svalom, ktorý mu dáva väčšiu pružnosť a silu na rozrývanie pôdy.
 
–          Winston Churchill skvele povedal, že „psi sa pozerajú zdola na človeka, mačky sa pozerajú zhora na človeka, ošípané nám pozerajú priamo do očí a vidia rovnosť. „
 
–          Existuje veľa príbehov o ošípaných, ktoré zachránili životy ľudí. Napríklad, domáce zviera, ktoré sa volalo Pru, vytiahlo svojho majiteľa z bahnitého močiara a ďalšie, Priscilla, zachránilo mladého chlapca pred utopením.

černý prase
 
–          Prasa je posledné z 12 zvierat v čínskom zverokruhu. Prasa reprezentuje šťastie, čestnosť a mužnosť.
 
–          Mäso ošípaných je vo všeobecnosti konzumované ľuďmi na celom svete. Mnohí ľudia, ktorí konzumujú živočíšne produkty, si chcú vybrať produkty zo zvierat, ktoré sú chované v lepších podmienkach. Označovanie dobrých životných podmienok výrobkov môže byť niekedy mätúce.
 
–          V Číne je najviac domestifikovaných prasiatok na svete.