Výnimočnosť konopného domu

Konopný dom by si pre svoje vynikajúce vlastnosti zaslúžil oveľa viac pozornosti a informácií, ako sa mu na Slovensku dostáva . V súčasnej dobe, sa však už našťastie  mnoho ľudí a firiem v zahraničí rozhodlo podporovať výstavbu konopných domov , ktoré ponúkajú jednu z najzdravších alternatív kvalitného bývania.

bylina

Napríklad v talianskom prímorskom meste Bari, sa obyvatelia môžu už niekoľko rokov pochváliť konopnými bytovkami. V Taliansku, podobne ako u nás, je potrebné efektívne riešiť bytovú otázku mladých. Mnohí z nich bývajú s rodičmi v jednej domácnosti ešte dlhé roky po škole. Výnimkou nie sú ani slobodní štyridsiatnici. A práve konopný projekt má v Taliansku za úlohu pomôcť mladým sa osamostatniť za rozumnú cenu. Materiál na výstavbu príbytkov z technického konope by mal byť minimálne o polovicu lacnejší ako bežne používané stavebné materiály . Závisí to však aj na ochote pestovateľov a výrobcov konopných stavebných materiálov udržať cenu na primeranej hranici.

konopí

Pozitívne vlastnosti konopného domu
Od zasadenia semienka do zeme až po dospelú rastlinku technického konope, ubehnú spravidla približne 4 mesiace. Niekedy aj menej, v závislosti od počasia.
Dospelá rastlina sa potom pozberá a ďalej spracuje. Na stavebné účely je vhodné konopné pazderie, čo je drevitá stonka oddelená od vlákna. Pazderie sa používa v stavebnej zmesi ako izolant. Konopný betón vzniká spojením pazderia a betónovej zmesi. Má vynikajúce vlastnosti ako odolnosť voči ohňu,  plesniam a dovolí domu dýchať. Je šetrný k prírode a môže  sa pochváliť tepelno a zvukovo izolačnými vlastnosťami.  Klíma v konopnom dome je veľmi zdravá, nakoľko konopný betón dokáže absorbovať prebytočnú vlhkosť a v prípade jej nedostatku ju odovzdáva do ovzdušia späť , čím vytvára ideálne a zdraviu prospešné podmienky na bývanie.

kuchyń

Vedeli ste, že konopný betón prispieva k čisteniu ovzdušia? Konopné pazderie je bohaté na kysličník kremičitý, ktorý po zmiešaní s vápnom  mineralizuje a dom tak postupom času tvrdne. Tomuto procesu vďačíme za pohlcovanie oxidu uhličitého, čo prospieva k ozdravovaniu ovzdušia.