Punk na Slovensku

Ak sa na Slovensku povie pojem punk, či skôr legendárne punkové kapely, každého aspoň trochu „znalého“ človeka napadnú pojmy ako Zóna A, Horkýže Slíže, Slobodná Európa a Iné Kafé. Pritom z vlastnej skúsenosti môžem povedať a potvrdiť, že skutočných punkových kapiel existovalo oveľa, oveľa viac, no zapadli prachom, nedotiahli to možno tak ďaleko, či zachovali nepriateľský postoj voči médiám a sláve, išli si skrátka svojou cestou.

koncert

Priznám sa, že niekoľko rokov dozadu mi hrozne vadilo, ak „znalci“, médiá, bežní ľudia, ale vlastne i niektorí punkeri donekonečna omieľali iba spomenuté 4 možno 5 kapiel a tvrdili, že sú jedinými a najlepšími, pričom ostatné ako keby neexistovali. V tej chvíli som mal chuť vymenovať behom chvíle minimálne 20 slovenských (skutočných) punkových kapiel, ktoré počúvam ja a podľa môjho názoru by tie vyššie zmienené „strčili do vrecka“. Pri všetkej úcte podľa môjho názoru kapela Zóna A svojimi textami, postojom, ale v poslednej dobe i hudbou boli a sú skutočnými punkermi možno tak z 20 %, Slobodnú Európu by som zaradil skôr k alternatívnemu rocku, Horkýže Slíže mám rád, ale ide o čistú recesiu, no a kapela Iné Kafé bola a je typickým pop-punkom , ktorý má od toho reálneho a old schoolového ďaleko.

Preto mi prosím konečne dovoľte využiť túto príležitosť, aby som Vás zoznámil so slovenskými punkovými legendami v pravom význame tohto slova. A opäť však viem, že všetky kapely skrátka do článku nevtesním, čo ma opäť bude mrzieť. Preto zachránim aspoň to, čo sa dá a spomeniem kapely, ktoré aj napriek neznalosti „odborníkov“ zanechali na Slovensku značnú stopu.

festival

  • Davová psychoza, Konflikt, Načo názov, Container, Ex-Tip, Odpad, Mladé rozlety, Lord Alex, Šibenica, Ostrov P, Ilegality, Hasiaci prístroj, KSS, Nekultúra, Punkreas, Rozpor, Začiatok Konca (HC/punk), Dr. Pako, Eva Braun (crust punk).

Určite som ešte mnohé spomenúť zabudol, no s týmto výberom som osobne spokojný.