Neoperujte! Spláchnite

Prečo kamene vznikajú?

Prieskum zistil, že najväčšie riziko vzniku močových kameňov je práve po štyridsiatom roku života. Prekvapivo táto diagnóza postihuje skôr mužov.
Možno ste netušili, že ďalším faktorom môžu byť napríklad klíma podnebia či zemepisná šírka, v ktorej pacient žije. Sú krajiny, v ktorých mávajú tieto problémy ľudia na dennom poriadku a táto diagnóza neobchádza ani deti. Postihnuté krajiny sú Stredný východ, Ázia a India. U detí ide často o problémy zapríčinené podvýživou a nedostatočnými hygienickými podmienkami. Príjem tekutín určite nezaostáva – ľudia, ktorí nemajú prístup k pitnej vode a sú dlhodobo dehydrovaní majú vyššie riziko vzniku kameňov a infekcií.

žena

Vplyv na tento problém môže mať podľa lekárov aj zamestnanie, v ktorom zamestnanci nemajú možnosť navštevovať toalety pravidelne počas zmeny, ale moč musia zadržiavať. Ďalej ku vzniku prispieva ja životospráva – vegetariáni majú až o polovicu nižšie vylučovanie vápnika a kyseliny močovej do moču.

Kde kamene vznikajú?

Drvivá väčšina kameňov vzniká priamo v obličkách. Odtiaľ sa však veľmi ľahko môžu dostať do močovodu, či močového mechúra. Druhým najčastejším miestom na tvorbu kameňov je močová rúra, avšak pri tomto type je veľmi veľká pravdepodobnosť, že pacient kamene vylúči spolu s močom. Vo všeobecnosti platí, že až 97 percent kamienkov do veľkosti piatich milimetrov vylúčime spontánne. Nezabúdajte však, že močové kamene samy o sebe nie sú chorobou! Ide len o veľmi nepríjemný následok iného ochorenia, ako je napríklad infekcia či poruchy látkovej premeny.

rakovina

Aká je liečba?

Pacienti, ktorí prichádzajú do ambulancie s akútnou kolikou potrebujú tlmiť bolesti. Tvrdia, že ten, kto nezažil bolesť po kameni, ani len netuší, čo ozajstná bolesť je. Po vyšetrení sa zistí, či má pacient šancu vyplaviť kamene močom. Ak áno, tak mu budú podávané lieky a zvýšený príjem tekutín. Ak je takáto liečba neúčinná, na rad prichádza litotripsia, pri ktorej sa močový kameň rozdrví na viacero maličkých kúskov a následne ich pacient dokáže vymočiť. Výhodou je, že pri tomto zákroku nie je potrebné, aby bol pacient v celkovej anestézii.