Keď zvieratá liečia


„DIAPSY“
 
V zahraničí existujú špeciálne výcvikové strediská pre psy, ktoré po ukončení svojho tréningu, putujú k majiteľom s diabetom. Tieto zvieratá dokážu vycítiť nízku a naopak i vysokú glykémiu. Majiteľa na tento fakt, neupozornia štekotom, alebo štuchaním nosom. Človeku prinesú glukometer na meranie hladiny cukru v krvi, alebo obal s inzulínom. Tieto psie schopnosti sú využívané hlavne pri malých deťoch, ktoré sa ešte nevedia samé odkontrolovať, alebo naopak pri starých ľuďoch.

pudl
 
Slepecké psy
 
Podobne náročným výcvikom prechádzajú aj slepecké psy. Možno by ste sa divili, ale cena za takto vycvičeného chlpáča sa pohybuje nad stotisíc eur. ak poisťovňa zhodnotí, že bez neho naozaj nemôže slepý človek existovať, časťou financií na jeho kúpu prispeje. Problémom je však skôr to, že slepeckých psov nie je dostatok, aspoň v prípade Slovenska. V našej krajine totiž neexistuje toľko výcvikových stredísk, takže ľudia na svojho psa neraz čakajú i viac ako štyri roky. Tieto zvieratá dokážu svojim majiteľom priniesť potrebné predmety, zastaviť pred prechodom pre chodcov a na cestu vstúpiť až vtedy, keď sa v okolí nenachádza žiadne auto, po čase sa naučia cestu do obchodu a domov, zabezpečia to, aby sa ich majiteľ nepotkol o obrubník, alebo iný prekážku a ďalších milión nápomocných činností.

kočka
 
Mačky znížia tlak a vyhrejú chrbát
 
Mačky majú viacero liečivých schopností. Niektorí z nich sú však potvrdené aj vedecky. prvou je ich schopnosť znižovať pulz a vysoký krvný tlak. Môže za to ich pradenie. Opakovaný zvuk a tempo,  naše srdce doslova naladia na rovnakú frekvenciu. Okrem toho dokážu na tele človeka nájsť choré miesta. To síce vedia aj psy, ale mačky pristupujú i priamo k liečbe. Ak vás napríklad bolí chrbtica, môžete si všimnúť, že mačka si na tieto miesta ľahne častejšie, čím ich prirodzene prehrieva a pomáha uľaviť od bolesti.