Zdravie, alebo profesionálna kariéra?

Hráči, športovci, patriaci do určitého amerického klubu sa stanú jeho majetkom. Doslova. Po podpísaní zmluvy vlastne títo hráči obetujú skoro všetok čas, energiu a zdravie svojmu klubu. Ale robia to dobrovoľne, pretože na to, aby sa dostali do najvyššej súťaže NFL dreli od úplného detstva no len drieť nestačí. Do najprestížnejšej súťaže sa dostane iba ten, kto má aj talent od Boha. Skrátka len tí najlepší z najlepších.
 míč amerického fotbalu
NFL je výber tých najlepších a práve preto hra prebieha v najvyššom tempe, pritom surovosť a sila súperov sú taktiež na maximálnom leveli. Pri takejto profesionálnej kariére človek schytáva ranu za ranou a to skoro každý deň. Ak k vážnemu zraneniu neprídeme dnes, časom sa to na našom tele prejaví určite a príjemné to nebude. U hráčov NFL je typickým zranením otras mozgu, kedy aj hráči, ktorí už šli do športového dôchodku mávajú následky, ktoré sú spojené s otrasmi a poškodením mozgu. Touto témou nadväzujem na zaujímavý článok

Ide o spor, kedy majiteľ klubu tvrdí, že k otrasu mozgu jeho zverenca neprišlo. Ale je to iba majiteľov strach, že príde o dobrú povesť a hlavne o peniaze. Pritom sú jeho tvrdenia absurdné. Je pochopiteľné, že jeho zverenci môžu utrpieť otras mozgu, pričom chápem ešte viac, že tento hráč odišiel do dôchodku a majiteľ klubu by mu mal vyplácať dôchodok, už len kvôli nepríjemnému zraneniu. Veď títo hráči majú 30 rokov a zdravotné problémy ako 80 ročný človek s Alzhaimerom. Navyše, ak by tento hráč opäť naštartoval aktívnu kariéru, mohlo by sa mu zranenie ešte viac zhoršiť, čo by malo fatálnejšie následky a to by nemal ani 40 rokov.
profesionální americký fotbal
Na druhej strane ale priznávam, že títo hráči počas kariéry prídu k peniazom, o ktorých môžu bežní ľudia iba snívať. Ale zdravie je predsa prvoradé. Navyše musíme zvážiť fakt, že títo hráči cestujú z miesta na miesto a to po celej Amerike, pričom ich každú chvíľu môžu vytrejdovať do iného klubu čo by znamenalo, že sa musia s rodinou presťahovať a zakaždým začať odznova. Kúpiť nový dom, platiť novú školu, možno kúpiť iné auto,… Takýto súkromný život profesionálneho hráča NFL je finančne dosť nákladný.