Rustikálny štýl – prežitok alebo moderné bývanie?

Zamysleli ste sa už niekedy na tým, aké by to bolo, ak by váš byt či dom vyzeral ako luxusný starobylí zámok? Pre mnohých ľudí je to priam až nemiestna predstava a považujú takýto štýl zariadenia za nevkusný a gýčovitý. Inému sa však tento nápad zapáči a začne si postupne svoje bývanie pretvárať na obraz dizajnových kúskov zo storočí dávno minulých. Sú aj takí, ktorých tento štýl absolútne pohltil a pri vstupe k nim domov sa budete cítiť ako v časovej kapsule.

nábytek
 
Rustikálny štýl ale už dávno nie je taký ako býval. Už dávno nepatrí len do luxusných veľkých priestorov, ale pokojne ho môžete uplatniť aj vo vašom jednoizbovom byte. Dokonca si už ani nevyžaduje celkovú prestavbu. Úplne jednoducho si aj z vášho interiéru dokážete vykúzliť krásny rustikálny priestor a to pomocou jednoduchých, pekných a funkčných doplnkov.
 
Ak sa rozhodnete dodržiavať vo vašom domove tento štýl, je dôležité uplatniť niekoľko pravidiel. Stačí len málo a ak váš byt alebo dom môže vyzerať úžasne.
 
1.      Nebojte sa DIY:Nemusíte byť ani bytový dizajnér ani architekt a dokonca ani nemusíte patriť k najzručnejším. Stačia len jednoduché projekty a váš byt hneď začne dýchať rustikálnym štýlom. Nebojte sa zakomponovať do interiéru aj nezvyčajné veci, ktoré na prvý pohľad do celého priestoru nezapadajú. Napríklad taký starý retro bicykel prerobený na stojan na kvetináče je zaujímavým prvkom, ktorý váš interiér oživí.

kuchyň
 
2.      Drevo ako základný prvok:V mnohých štýloch zariadenia interiéru sa nachádza drevo ako nosný prvom celého dizajnu. V rustikálnom štýle to nie je iné. Ide však predovšetkým o drevo, ktorého vzhľad vo vás evokuje, že drevo je už používané dlhodobo a má na sebe veľa náterov. Nemusí byť ani jednotnej farby, ale musíte si dávať pozor na to, aby to u vás nevyzeralo ako v cirkuse.
 
3.      Látky aj ako dekorácie:Použitie látok a textílií s rôznymi farbami, vzormi a textúrami je v rustikálnom štýle kľúčové. Látky môžete samozrejme využiť ako poťah na gauč či sedačku, alebo vo forme kobercov alebo predložiek. Nebojte sa však ani zájsť ďalej. Látkový záves môže napríklad predeľovať miestnosť na dve menšie alebo môže poslúžiť namiesto dverí. Ak sa vrátime k prvému bodu, čiže k DIY projektom, textílie so zaujímavými vzormi môžete pokojne natiahnuť do obrazových rámov.

látka
 
Myslite na to, že všetkého priveľa škodí. Ak si vyberiete hocijaký štýl na zariadenie vášho domova, musíte myslieť na to, že prvoradá je funkčnosť a vaše pohodlie. Nemusíte sa na sto percent držať predpísaných pravidiel a štýly môžete medzi sebou kombinovať a tak si vytvoriť ten váš, pre vás najvyhovujúcejší.