Káva alebo „energeťák“?

Ná úvod by sme si mali priznať, že skoro všetci máme skúsenosti s týmito nápojmi. Obe slúžia na ťažké rána po dlhej noci, či už na prípravu pred ťažkou psychickou alebo fyzickou prácou. Je pochopiteľné že obe nápoje obsahujú nejaké množstvo kofeínu. Koľko ale danný človek kofeínu potrebuje aby sa „prebudil“?

káva
 
Ak ste konzumovatelia kávy tak by ste mali vedieť, že množstvo kofeínu sa odvíja od druhu kávy. Napríklad šálka instantnej kávy obsahuje cca. 60 mg kofeínu zatiaľ čo v šálke praženej mletej kávy sa nachádza 85 mg kofeínu. Priemerný konzumovateľ kávy vypije 2-4 šálky kávy denne. Tak si to prepočítajme. Dajme tomu, že pijete iba instantnú kávu. Príjmete tak zhruba 120 až 240 mg kofeínu z kávy denne. Je to ešte normálna dávka kofeínu na denne a zatiaľ neboli zaznamenané žiadne zdravotné problémy pri takejto dávke. Takže máte tento kofeínový príjem ktorý vás „postaví na nohy“ a viete že neriskujete pri tom svoje zdravie. Aký je však rozdiel oproti energetickým nápojom?

energy drink

Či už ste v supermarketoch alebo na benzínovej pumpe a kupujete si energetický nápoj tak si všimnete, že každý obsahuje rovnáke množstvo kofeínu na 100 ml. Enegetický nápoj obsahuje na 100ml 32mg kofeínu a energiu ktorú vám dodá závisí od množstva skonzumovaného nápoja. Energetické nápoje sa väčšinou predávajú v 250 ml alebo 500ml plechovkách avšak Existujú aj plastové flaše s 1 litrom. Ak si chcete porovnať energiu medzi jednou šálkou kávy a jednou plechovkou „energeťáku“, tak môžeme povedať, že jedna malá 250 ml plechovka vám dodá trochu viac energie ako jedna šálka kávy. Ak sa pozeráme na dalšie látky ktoré sa nachádzajú v energetickom nápoji tak zistíme že sa tam nachádza aj taurín, ktorý je organická kyselina ktorá sa používa ako antioxidant, a priaznivo vplýva na športové a fyzické výkony. V závere by som to zhodnotil tak, že pri psychickej práci je viac využiteľná káva a pred podávaním fyizických výkonoch skúste skôr siahnuť na energetické nápoje.