Ako ušetriť zo svojho príjmu

Niektorí ľudia dokážu ušetriť i z mála, iní majú finančné problémy aj pri nadštandardných príjmoch. Odborníci nám radia, že z každého mesačného príjmu by sme mali byť schopní odložiť 25 percent. Musíte sa naučiť nielen kontrolovať svoje výdavky, ale i vytvárať rezervy. Máte pocit, že rezervy nie je z čoho tvoriť? Aby ste si boli istí, bude potrebné trochu počítať. Odčítajte priemerné mesačné výdavky domácnosti od svojich priemerných mesačných príjmov. To, čo zostane, si odkladajte.

kreditní karta

Pre niekoho môže byť odkladanie štvrtiny čistého príjmu nereálne. Vráťte sa k bilancii a povedzte si, s akou sumou môžete začať. Aspoň 20 eur by mal byť schopný nájsť takmer každý. Tvoriť rezervy a odkladať voľné prostriedky vyžaduje disciplínu a osvojenie správnych návykov. Najlepšie funguje, keď si nastavíte trvalý príkaz pár dní potom, čo vám príde mzda na účet. Mnoho ľudí si tiež zvyklo každý večer vhodiť  všetky drobné do prasiatka. Po šiestich mesiacoch alebo po roku prasiatko vysypte a schválne spočítajte, koľko ste nasporili.

Ak sa vám podarí každý mesiac ušetriť, začnite si vytvárať štyri druhy rezerv.

1.            Pohotovostná rezerva je určená pre neočakávané výdavky. Optimálne sa pohybuje vo výške trojnásobku nutných mesačných výdavkov. Nepatrí do vankúša, ani do hrnčeka, ale napríklad na sporiaci účet.

2.            Krátkodobá rezerva  je dôležitá, aby ste nečerpali peniaze z pohotovostnej rezervy. Jej cieľom býva príprava peňazí na dovolenku alebo vianočné nákupy.

3.            Strednodobá rezerva na väčšie výdavky
Strednodobý horizont znamená obdobie okolo piatich rokov. Cieľom strednodobej rezervy býva príprava na svadbu, narodenie dieťaťa, nákup auta či nehnuteľnosti, rekonštrukcie existujúcej domácnosti, mimoriadna splátka hypotéky alebo cesta okolo sveta. Využite stavebné sporenie alebo podielové fondy.

peníze

4.            Dlhodobá rezerva ako príprava na starobu
Dlhodobá rezerva zvyčajne prekračuje horizont piatich rokov a jej cieľom je príprava na starobu, štartovné do života pre deti alebo predčasné splatenie hypotéky.