Agama kočičínska

Domáci maznáčik nemusí byť len pes, mačka, morské prasiatko či iné huňaté stvorenie. Fanúšikovia tvorov plazovitých mi dajú určite za pravdu, že domáci miláčik môže byť pokojne aj jašter – Agama kočičínska. Plazy sú zvláštnou skupinou zvierat, ktorá ľudí rozdeľuje na dve skupiny – jedna časť z nich má strach, druhá na nich nedá dopustiť.

agama kočičínska

Agama kočičínska je veľmi obľúbený jašter, na chov a starostlivosť menej náročný. Dorastá do dĺžky jedného metra, no zhruba 2/3 jej tela tvorí samotný chvost. Pri správnom spôsobe chovu a vytvorením  hodných podmienok sa táto agama môže dožiť aj úctyhodných 15 rokov.

Ako jej vytvoriť vhodné prostredie? V prvom rade myslite na veľké terárium – priestranné nielen do šírky, ale aj do výšky. Tieto agamy milujú vodu – radi sa kúpu, preto je nevyhnutné, aby mali v teráriu k dispozícii „vaňu“, čiže priestrannú nádobu s vodou v teplotnom rozmedzí 25°-30° C. Dôležitou súčasťou jej obydlia je aj vyhrievanie a zároveň osvetlenie. Skúsenosti chovateľov hovoria o tom, že je lepšie teplo rozmiestniť – mať osvetlenú a vyhrievanú len polovicu terária, aby sa v prípade potreby agama mohla schladiť tým, že prejde do druhej časti – neosvetlenej a teda chladnejšej. Určite tam musí mať rôzne rastlinky a konáriky s listami, tvoria pre ňu pokojné prostredie, v ktorom môže odpočívať. A dôležité je nezabudnúť na vlhkosť v teráriu – tá by sa mala pohybovať okolo 80%, nie menej.

agama kočičínska 2.

Čím sa živí? Hmyzom. Sarančatá, cvrčky, šváby a červy, no agamy dospelé majú radi aj holíčatá či malé druhy rýb. Agama pre správny rast a celkový vývoj potrebuje aj vápnik a minerály, preto jej aspoň raz do týždňa doprajte vaječné škrupiny. Na podávanie vitamínov existuje malý trik – obaľte v nich hmyz, ktorý jej chutí. Pestrú stravu jej zabezpečíte aj podávaním zeleniny a sladkého ovocia.

Agamy sú pokojné tvory, ktoré pri správnej manipulácii a naučení sa na dotyk budú Vašim verným spoločníkom, ktorý za Vami príde aj sám vypýtať si pohladenie. Milé stvorenia so zvedavými očami, na ktoré si zvyknete rýchlo. Agama v domácnosti je výrazným prvkom vďaka teráriu, ktoré veľakrát pôsobí ako nadčasový kus nábytku, ale pritom nie je jej prítomnosť žiadnym spôsobom rušivá.