31.000 slovenských dôchodcov v exekúcii za jeden mesiac

Otrasná vizitka tejto „slobodnej „doby túžiacej a vidiacej jedine a len peniaze nepozná zľutovanie nad nikým. Nehľadí na to, koľko má človek rokov, čo zažil, čo má v hlave, koľko vychoval detí,… predsa nedávno prišlo drzé varovanie o tom, ako 31 000 slovenských dôchodcov navštívila exekúcia! A to prosím za jeden mesiac. To je teda vizitka demokratického štátu so sociálnym cítením, v ktorom je každý poctivý a pracovitý človek zabezpečený. Samozrejme aj tak sa zvalila vina na bezbranných ľudí, dôchodcov. Keby len hodila vina.

důchoce

Naša krajina je neslávne známa nízkymi dôchodkami a akoby toho nebolo málo, kvôli údajným dlhom sa tak „sociálna“ poisťovňa rozhodla k „humánnemu“ riešeniu, brať si pravidelne určitý podiel z príjmu zadlžených  dôchodcov, až pokiaľ dlhy 31 000 dôchodcov nebudú splatené. Nemôžem sa zbaviť toho pocitu, ja skrátka silne pochybujem, žeby 31 000 slovenských dôchodcov boli zlodeji alebo podvodníci, chybu a tieto označenia treba hľadať v iných kruhoch. Prečo sa pozastavujeme nad „neporiadnymi“ dôchodcami, prečo nekritizujeme systém pôžičok, úverov, bánk a cien, ktorý ich do týchto dlhov dostal? Veď ľudia už aj tak tušia, že pokiaľ si finančnú budúcnosť nebudú organizovať sami, skončia na staré kolená zadlžení niekde pod mostom.

Všetko je tak oficiálne ok a „tupým“ občanom sa teraz ponúkajú rady, aby neskončili ako ich „tupí“ rodičia. Pekne.
Prosím neberte môj článok, že k vám pristupujem s podobným prístupom. Ako som vyššie naznačil, ja chápem, že ľudia to majú ťažké, na ich sociálne potreby sa nemyslí a je čoraz viac spoločností túžiacich zobrať im aj posledný cent zo šuplíka ale popravde, v nejakú zmenu neverím a preto sa aj tak dostávam k podobnej podstate, že človek sa musí o svoju finančnú otázku postarať predovšetkým sám, na nič a nikoho sa na 100 % nespoliehať. Preto:

důchod

•         Snažme sa sami od seba vzdelávať v téme peniaze, financie, najlepšie aj formou knižiek. Miesto čítania bulváru či sledovania Súdnej siene si skúsme nájsť čas na určité informácie ( písané ľudskou rečou) na túto tému, ako hospodáriť s peniazmi usporiadanejšie.
•         Spravme všetko preto, aby sme pri konci mesiaca nezostávali zakaždým takmer na nule. Myslime na peniaze bokom každý mesiac.
•         Ak hľadáme bývanie, pozerajme na jeho efektivitu týkajúcu sa vzdialenosti do práce. Precestovať denne 30 kilometrov si vypýta svoju daň.
•         Nespoliehajme sa  iba na štátny dôchodok a ani na milé pani v banke za okienkom.