Veľkolepá rieka Amazonka

Kráľovná riek, Amazonka, sa o svoje prvenstvo v dĺžke bije s Nílom. Prvé miesto jej ale nikto nemôže uprieť v mohutnosti. Tečie ňou viac vody, ako v riekach Mississippi, Jang-c’-ťiang a Níl dokopy. Nie je presne stanovený prameň rieky, preto nie je známa ani jej presná dĺžka. Údaje sa rôznia, ale dĺžka rieky je niekde medzi 6000 až 7000 km. Ústie rieky je široké neuveriteľných 250 km. Priemerný prietok vody v ústí je 220 000m3/ s. Amazonka pokrýva 20% celkového objemu sladkej vody na Zemi. Impozantná rieka dostala svoje pomenovanie po kmeni divokých bojovníčok, s ktorými sa v roku 1542 stretol španielsky dobyvateľ Francisco de Orellana pri svojom prieskume Amazonky s cieľom nájsť zlato.

amazonka

Po niekoľko sto kilometroch Orellana so svojou výpravou začali kradnúť jedlo od domorodých kmeňov. Z tohto dôvodu vznikali medzi nimi časté boje. Práve amazonský kmeň vedený ženami spôsobil výprave veľké problémy a ich počínanie v nich tak zarezonovalo, že po nich pomenovali túto veľkolepú rieku. Okolie Amazonky zabezpečuje život obrovskému množstvu živočíchov. Unikátnym obyvateľom je anakonda, ktorá naháňa hrôzu svojimi rozmermi. Veľmi zaujímavým javom, ktorý je pozorovateľný na konci jej cesty pri vlievaní sa do Atlantického oceána, je jav, ktorý sa volá pororoca.

řeka amazonka

Amazonka sa v lieviku mieša so slanou vodou Atlantického oceána, čo zapríčiňuje, že morské živočíchy sa bežne vyskytujú aj 1500km smerom do vnútrozemia. Amazonka naopak osladzuje morskú vodu aj do vzdialenosti 400 km. Život na rieke a v okolí rieky láka obrovské počty turistov a dobrodruhov. Či už vás priťahuje dobrodružstvo, gastronómia, výlety, či dokonca splav Amazonky, nájdete tu nespočetné možnosti. Pri ďalekých cestách je dôležité myslieť na cestovné poistenie, aby ste sa nemuseli znepokojovať ťažkosťami, ktoré za vás vyriešime.