Prečo sa rozhodnúť pre provensálsky štýl bývania?

Dnešný uponáhľaný človek potrebuje, keď sa vráti domov z práce, pokoj a oddych, útulné a harmonické prostredie. Preto sa mnohí rozhodli zariadiť si svoje bývanie v provensálskom štýle .
     Tento štýl pochádza z južného Francúzska. Hodí sa hlavne pre vidiecke priestranné a presvetlené domy. Ľudia , ktorí sa pre tento štýl rozhodnú sú tak trochu romantici. Majú radi, keď ich doma obklopujú malé milé drobnosti.dvojdomek.jpg
 
Čím je tento štýl charakteristický?
 
Nábytok je drevený, v bielej alebo inej svetlej farbe. Môže byť zdobený patinou.
Steny sú biele alebo svetlo sivé, pieskové, či smotanové. Príjemne pôsobí na stene aj bledo fialová.
Často sú v týchto domoch zachované stropné trámy a drevené podlahy. Kamenný kozub v obývacej izbe dodáva domu nový rozmer.
Vhodnými doplnkami pre tento štýl sú kovové lustre a lampy.
Medzi obľúbené dekorácie patrí keramika a výrobky z prútia. Útulnosť je zabezpečená pomocou záclon a závesov na oknách, vankúšov na sedacej súprave, či dekoračných dečiek na nábytku.pokoj.jpg
Sedacie súpravy sú buď biele alebo majú kvetinové čalúnenie.  Motív kvetín sa môže použiť aj na tapetách. Zvyčajne sa vytapetuje jedná stena pre väčší efekt.
Nožičky kresiel sú masívne, ale vďaka svojim oblým  tvarom pôsobia dostatočne jemne. Stoly a komody sú často biele s vrchnou doskou v prírodnej farbe dreva.
Nesmie sa samozrejme zabudnúť na levandule. Či už čerstvé vo váze, alebo sušené. Okrem toho, že krásne voňajú a ozdobia každý stôl, majú aj ďalšie dôležité využitia. Levanduľa sa používa na prípravu mäsa a koláčov. Má protizápalové účinky a je dôležitá prísada do kozmetiky. Nie je div , že je taká obľúbená. Môžeme ju stretnúť aj na bytových doplnkoch, na hodinách, keramike, na bytovom textile.
 
                                                                               
     Dom zariadený v tomto štýle pôsobí čisto, svetlo, útulne a elegantne. Pri zariaďovaní dávame pozor, aby sme to neprehnali s množstvom doplnkov. Ak by ich bolo priveľa, celkový príjemný dojem by sa pokazil.