Koronavírus: aké trhy by sa teraz mali sledovať

Svetové trhy začali pokrývať najhorší dopad koronavírusus minulý týždeň a akciové trhy od tej doby dosiahli rekordné maximá. Oznámenie Číny, že nové prípady takzvaného COVID-19 zistené v utorok, boli na najnižšej úrovni, pretože 30. Januára tieto zisky konsolidovali.
Stručne povedané, nikto nemôže povedať. Epidemické modely chorôb zahŕňajú faktory, ako sú počet známych infekcií, uplynutý čas, frekvencia cestovania alebo kontaktu s ľuďmi, ľahkosť šírenia a zmierňujúce opatrenia, ako je karanténa alebo skríning.Čínska vlajka.png
Ale aj tí, ktorí takéto modely používajú na pochopenie vývoja ohniska, vždy aktualizujú svoje súbory údajov o nové informácie.
„V takej situácii, keď je toľko neznámych, je spravodlivé tvrdiť, že nie je možné predvídať a akoukoľvek presnosťou vôbec, kedy sa stane vrchol,“ uviedla Robin Thompson, špecialistka na matematickú epidemiológiu na Oxfordskej univerzite.
Epidemiológovia Svetovej zdravotníckej organizácie v súčasnosti sledujú, všetko čo vrhá nové svetlo na ľahké šírenie z človeka na človeka, vrátane nových prípadov od ľudí bez histórie cestovania do Číny a geografických „zoskupení“ prípadov. Vznik vysoko nákazlivých „super rozmetávačov“, ako je napríklad čínsky lekár, ktorý počas pobytu v hoteli v Hongkongu vo výške prepuknutia SARS v roku 2003 infikoval mnoho ďalších. WHO zatiaľ nezistila žiadne super šírenie udalostí a hovorí, že takéto udalosti by nemali byť prispôsobené. Keď niektorí ľudia zomrú. Corona vírus.jpgĽudia, ktorí sú starší alebo majú základné zdravotné ťažkosti, sú najviac ohrození. Celková miera úmrtnosti medzi hlásenými prípadmi je 2%, ale WHO chce viac dát o chorobe, ktorá môže v závažných prípadoch spôsobiť zápal pľúc a orgánov.
Príkopový bod. V Číne i mimo nej došlo k skepticizmu v súvislosti s oficiálnymi údajmi o nových prípadoch bez toho, aby niekto predložil spoľahlivé alternatívne dáta. Čínska vláda minulý týždeň upravila svoju definíciu prípadu, nie je však jasné, aký vplyv to bude mať na čísla. Odborníci v oblasti zdravotníctva tiež berú na vedomie, že samotný tlak na zdroje v niektorých mestách by mohol spôsobiť oneskorenie pri testovaní ľudí.
Zatiaľ čo narušenie spôsobené druhou najväčšou ekonomikou na svete je už hmatateľné, väčšou otázkou je, či sa ekonomická produkcia zastavená prepuknutím jednoducho odloží na neskorší rok alebo stratí navždy. Súčasný predpoklad na trhu je taký, že najhorší čas skončí dosť skoro na to, aby sa stal prechádzajúci scenár. JPMorgan si napríklad myslí, že ročná miera rastu HDP Číny by sa v prvom štvrťroku mohla znížiť na 1%, ale v druhom štvrťroku by sa mohla vrátiť až na 9,3%, keď továrne začnú kompenzovať stratené objednávky a obnoviť cestovanie.