Ako správne zariadiť detskú izbu

Detská izba, by mala byť v prvom rade dostatočne priestranná. Ak máte malý byt, so samotnou rozlohou bohužiaľ nič neurobíte. Priestor však môžete zväčšiť vhodným rozmiestnením nábytku a šikovným riešením úložného priestoru. Veľmi dobrým riešením, sú napríklad poschodové postele. Pod nimi môžete vytvoriť kútik na hranie a pri starších deťoch miesto na učenie. Môžete ho však využiť aj ako miesto na skrine a poličky, kde poukladáte všetky predmety v izbe.

kreslení
 
Je veľmi dôležité, aby ste izbu zbytočne neprepchali hračkami. Deti sa väčšinou hrajú iba s niekoľkými z nich. Tie v izbe nechajte a ostatné odložte do pivnice, alebo na povalu. Samozrejme je vhodné, ak sa raz za čas istej časti hračiek zbavíte. Darujte ich do detského domova, alebo susedovi s malými deťmi.
 
Ak sa v izbe nenachádzajú dostatočne veľké okná, musíte svojim deťom zabezpečiť dostatok svetla. Nesprávne osvetlený priestor pôsobí negatívne na oči i psychiku. Ideálna je kombinácia jedného hlavného svetla a niekoľkých menších. Svoje urobí aj vhodne zvolená farba. Nesiahajte po tmavých a príliš krikľavých odtieňoch.
Okná sú však podstatné aj kvôli správnemu vetraniu. Dobré ovzdušie je v detskej izbe veľmi zásadné. Určite do nej umiestnite aj niekoľko kvetov. Zvoľte radšej plastové kvetináče, na ktorých sa nedá porezať. Vyberajte iba rastliny, ktoré nie sú jedovaté.
Je jedno, v akom veku sa vaše dieťa nachádza. Vždy mu doprajte dostatočne veľkú stôl. Nie je totiž určený len na domáce úlohy, ale taktiež na kreslenie, maľovanie, alebo iné výtvarné činnosti.

kostky
 
 
Pamätajte na to, že bezpečnosť je alfou a omegou.

  • Zástrčky, by mali byť chránené plastovými zátkami. 
  • Všetky poličky a skrine, poriadne upevnite, aby ich na seba dieťa nemohlo zvaliť.
  • Ak sa na podlahe nachádzajú malé koberčeky, upevnite ich lepiacou páskou na koberce. Dieťa by sa o nich mohlo potknúť a škaredo zraniť.
  • Nezabudnite aj na zabezpečenie okien. Dobrým riešením sú dostatočne pevné sieťky, alebo zarážky, vďaka ktorým okno neotvoríte úplne.
  • Ak sa v detskej izbe nachádza akvárium s rybičkami, alebo korytnačkou, nikdy do jeho blízkosti neumiestňujte lampy, alebo iné elektrické spotrebiče.