Ako spať tak, aby vás nebolela krčná chrbtica

Bolesť krčnej chrbtice je podľa mňa jednou z najmenej príjemných druhov bolestí, aké existujú. Nehovorím, že nejaká bolesť dokáže byť príjemná, no napríklad taká bolesť krížov je pre mňa omnoho znesiteľnejšia. Keď bolí krk, tak bolí aj hlava a mňa neraz i celá horná polovica tela. Vedeli ste, že na váš krk vplýva hlavne to, ako spíte? Medzi rozhodujúce faktory patrí matrac, vankúš, no aj samotná poloha, v ktorej spíte.Žirafa s dlhým krkom.jpg

  • Začnite kontrolou svojho matraca. Matrace síce bývajú len málokedy preležané v oblasti hlavy, no bolesti krku sú spôsobené aj preležanými miestami na iných častiach matracu, napríklad pod panvou alebo pod celou hornou časťou tela. Ak nemáte peniaze nazvyš, tak si kúpte pokojne ja ladnejší matrac. Akýkoľvek nový matrac totiž telu poskytne lepšiu oporu a väčší komfort, pretože sa na ňom nenachádzajú žiadne preležané miesta. Medzi najlacnejšie matrace, ktoré sú však i dostatočne kvalitné, patria penové matrace z tvrdšej PUR peny.
  • Dôležitý je aj vankúš. Ten by nemal byť príliš veľký, no ani malý. Hlavu by ste mali mať zarovno s vašim telom, teda nie vyššie ani nižšie ako zvyšok chrbtice. V takejto polohe by sa vaša krčná chrbtica a hlava mali nachádzať pri akomkoľvek spôsobe spania, teda na jednom a druhom boku a na chrbte.

Žena otočená chrbtom, detail na jej krk s tetovaním.jpg

  • Poloha, v ktorej spíte je taktiež veľmi rozhodujúca. Určite by ste nemali spať na bruchu. To je pre krk naozaj strašné. Pre krčnú chrbticu je najvhodnejšia poloha na chrbte, no takto vie spať len málokto. Ak teda spíte klasicky, na boku, snažte sa aspoň o to, aby ste mali telo natiahnuté a v jednej rovine s krkom a hlavou. Hlava by nemala byť zaklonená alebo naopak prehnutá smerom dole. Akékoľvek vykrivenie proste nie je dobré a zdravé. Aby ste v noci dodržiavali správnu polohu, musíte mať kvalitný matrac a vhodný vankúš. Bez nich je to veľmi ťažké.