Ostrov Kos

Ostrov Kos je grécky ostrov, ktorý leží v Egejskom mori. Leží v Dodekanézach pri tureckom pobreží na okraji Kosskej zátoky. Určite sa tam dorozumiete novogréčtinou a platiť môžete eurom. Keď poletíte z Bratislavy, cesta Vám bude trvať niečo vyše 2 hodiny.
Pláže
Najkrajšia a najobľúbenejšia pláž je Paradise Beach. Ľudia ju milujú kvôli kombinácii bieleho piesku a krištáľovej čistej vody. Známa je aj pre bublinky v mori, ktoré prichádzajú od brehov blízkeho sopečného ostrova Nissyros.
Ak sa chcete poprechádzať, určite navštívte Marmari Beach. Je to dlhá piesočnatá pláž v pozadí s piesočnými dunami. Je rozdelená na živú časť, kde si môžete zašportovať a na pokojnú časť, kde si oddýchnete.ostrov Kos.jpg
Obľúbená pláž na juhozápade ostrova je Kefalos Beach. Vyznačuje sa bielym pieskom a chladnejšou, ale za to priezračnou vodou obklopenou zeleňou. Pozdĺž pláže sa nachádzajú kaviarne.
Môžete navštíviť aj Kardamena Beach, Polemi Beach či pláž Tigaki.
Jedlo
Určite ochutnajte špeciality tohto ostrova. Typické jedlá sú grécky šalát, gyros, syr Feta, grécky jogurt, tzatziki, pita, jahňacie mäso, morské plody, baklava, souvlaki či moussaka. Baklava je skladký koláč plnený medom. Keď máte chuť na niečo mäsové, odporúčam vyskúšať moussaka. Je to baklažánový nákyp s pečenými zemiakmi, mletým mäsom a bešamelovou omáčkou.
Ochutnajte tradičné víno, pivo, ouzo, metaxu, kávu alebo raki. Raki je anýzový alkoholický nápoj najkonzumovanejší na tomto ostrove. Ouzo je tiež anýzový alkoholický nápoj, ktorý vznikol z už spomínaného raki.
More
Určite nejdete na dovolenku len kvôli jedlu. Ostrov Kos ponúka oddych na svojich plážach pri mori. More je čisté a priehľadné.
Oplatí sa navštíviť
Thermes – miesto s výskytom morských termálnych prameňov, ktorých teplota dosahuje až 50 stupňov Celzia. V jazierku chránenom skalami sa mieša horúca termálna voda s morskou a ponúka tak prírodný kúpeľ. Pramene pomáhajú najmä ľuďom s bolesťami svalov.Grécky Kos.jpg
Vodný park LIDO – jeden z najväčších vodných parkov v Grécku blízko mesta Mastichari s množstvom toboganov, bazénov a aktivít pre malých aj veľkých.
Plaka – nádherné miesto pre oddych od slnečných lúčov. Prírodná rezervácia plná borovíc, čistým vzduchom a výskytom vznešených pávov, ktoré sú zvyknuté na ľudí. Nájdu sa tu však aj miesta ideálne na piknik s rodinou či barbecue.
Najvýznamnejšia pamiatka ostrova Asklépion je vzdialená len 3 km juhozápadne od hlavného mesta, ktorá slúžila ako liečiteľské centrum a medická škola a v ktorej nikto neumieral. Staroveká Agora, bývalé centrum hlavného mesta s trhoviskom, ktoré bolo odhalené veľkým zemetrasením v roku 1933.
Antimachia – zrúcanina najväčšej pevnosti Johanitov na ostrove slúžila aj ako väzenie pre odsúdených rytierov. V centre rovnomenného letoviska sa nachádza jediný funkčný veterný mlyn a malý skanzen s kópiou typického gréckeho domu spred druhej svetovej vojny.
Aliki  – 2 km dlhé soľné jazero medzi strediskami Tigaki a Marmari, ktoré je v lete vyschnuté a pokryté vrstvou soli a vyzerá ako ľadová plocha.
Jaskyňa Aspri Petra je známa aj ako jaskyňa z bieleho kameňa sa týči na vrchu Zini pri letovisku Kefalos a patrí medzi jednu z najstarších pamiatok ostrova. Slúžila ako obydlie, ale i ako svätyňa už v časoch neolitu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup